FreshBlog

Coworking rozvazuje ruce a rozšiřuje obzory

Flexibilita je zejména při rozjezdu podnikání k nezaplacení. Sdílené kanceláře se přizpůsobí velikosti firmy a jako bonus poskytují inspirativní prostředí.

Když zvednu oči od počítače, rozhlédnu se po kanceláři a snažím se zachytit některé rozhovory kolem, většinou nemám ponětí, jestli vůbec probíhají v mém jazyce. Sdílím totiž kanceláře především s ajťáky. Když se pak ale u kávovaru dáme do řeči o tom, na čem vlastně zrovna pracujeme, mnohdy zjistíme, že při rozjezdu podnikání řešíme podobné věci nebo že si třeba dokážeme oborově vypomoct. Někdy vznikne nové přátelství, jindy zajímavá konexe nebo dokonce obchodní partnerství. Coworking vlastně tak trochu rozmazává hranice mezi jednotlivými společnostmi a nechává je růst a prorůstat, jak jim to nejvíce vyhovuje.

Kancelář coby nafukovací balón

Mé první úvahy směrem ke coworkingovému centru byly motivovány především ekonomicky. Navzdory stálé klientele představujeme přeci jen pořád začínající firmu. Pronájem klasických kanceláří znamená buď počet budoucích pracovníků nadhodnotit, aby se firma s každým přírůstkem nemusela stěhovat jako kočovný cirkus, anebo doufat, že se kolegové s přibývající prací vyvinou ve vyšší formu života s nadlidskými schopnostmi. Ve sdílených kancelářích neřeším, jestli k sobě zrovna potřebuji tři nebo deset kancelářských židlí – pronajmu si přesně tolik, kolik potřebuji. Když nárazově přibírám externisty, můžu je mít po ruce a jakmile projekt skončí, zase svou kancelář ufouknu a neplatím víc, než musím. Náklady na běžný provoz kanceláří, jako je například úklid nebo kuchyňka, se přitom příjemně rozpočítají mezi všechny rezidenty.

Jako na táboře nebo v aréně

Až když jsem si coworking vyzkoušel na vlastní kůži, zjistil jsem, že uspořené peníze nejsou nakonec tím, co na něm ocením nejvíc. Naše sdílené kanceláře totiž obývají především mladí lidé, kteří mají obrovskou chuť a vůli poprat se o své místo v byznysu, ale zároveň jsou ochotní každý svůj úspěch náležitě sdílet a oslavit. Denně jsem proto svědkem napínavých válečných porad i školáckých kolegiálních vtípků. Vše dohromady pak vytváří atmosféru, kterou lze jen těžko uměle vytvořit v izolovaných korporátních kancelářích. Když pak za mnou do takového prostředí přijde klient, má už jen díky tomu naše schůzka podstatně uvolněnější a otevřenější průběh.

Chytré sdílení je win-win

Z dostupné nabídky coworkingových center v Praze jsem se rozhodl pro NODE5, což je hnízdo převážně informačně-technologických start-upů. V našich kancelářích funguje skvělý princip, kdy já něco přinesu kolektivu a kolektiv mi to vrátí v něčem jiném, jiným způsobem, jindy. Získal jsem takto nové klienty z oblasti IT, nové IT specialisty, nové užitečné kontakty na odborníky z dalších souvisejících oborů, nové technologické vychytávky a dokonce založil nový start-up. A zmínil jsem už, že máme bar?

Sdílet článek

Autor článku

Vojtěch Nepraš

Jsem majitelem společnosti Nepraš & Partneři. Tvoříme jednoduchá a efektivní finanční řešení, které Vám pomáhají být nezastavitelný na cestě za…

Zobrazit profil autora